• Významní učitelia a riaditelia

• V jastrabskej škole sa vystriedali desiatky učiteľov, ktorí sa obetovali náročnej práci pri výchove a vyučovaní nových generácií. Ich záslužná činnosť je predmetom vďačnej spomienky. Niektorí z jastrabských učiteľov dosiahli pekné výsledky v kultúrno-osvetovej práci nielen v škole, ale i mimo nej.

Jozef Klimeš - pochádzal z Doloplazov od Olomouca. Ako krajčír prišiel do Dežeríc, kde šil obleky pre miestnych zemanov i zemanov z Motešíc a Mitíc. Na ich odporúčanie ako človek, ktorý vedel čítať a písať, dostal sa za učiteľa do Jastrabia, kde učil 16 rokov. Venoval sa ovocinárstvu, výsadbe a šľachteniu ovocných stromov, priniesol tu nové stromy - čerešne i moruše, pri potoku vysádzal topole ako hromozvody, zaviedol včelárstvo a pestovanie šalátu. Zomrel osemdesiattriročný 8. mája 1914 v Jastrabí.

Štefánia Navrátilová - začala so žiakmi hrávať divadelné hry. Svoje ochotnícke umenie a kultúrnoosvetovú činnosť ešte viac rozvinula s Jozefom Popelišom, neskorším manželom.

Ján Brezan - pokračoval v divadelných tradíciách manželov Popelišovcov a zaslúžil sa v obci o rozvoj športu, hlavne futbalu.

Pavol Dílik - tiež prispel k rozvoju ovocinárstva, divadelníctva a k založeniu potravinového družstva.

Milan Grňo - sa zaslúžil o výstavbu kultúrneho domu, novej školy a svojou všestrannou organizačnou činnosťou prispel k rozvoju divadelníctva a osvetovej práce.