• História školy

• 1.základná ľudová škola pre obyvateľov Jastrabia vznikla pri fare v Kostolných Miticiach. Písomne je doložená v kanonických vizitáciách nitrianskych biskupov z 18. storočia. V roku 1729 bola drevená, v roku 1783 prestavaná zo surových tehál. Táto farská škola bola spoločná pre všetky obce patriace do kostolnomitickej farnosti. V roku 1798 z asi 50 školopovinných detí navštevovalo ju asi iba 21. Zrejme pri nepovinnej školskej dochádzke chodilo do školy len málo detí z Jastrabia.

Vznik cirkevnej školy v Jastrabí (1856) - zriaďovacia listina školy v Jastrabí sa nezachovala. Dotazník z prvej polovice 20. storočia udáva ako pravdepodobný rok vzniku školy 1856. Podnet pre zriadenie školy by takto vychádzal z nariadenia viedenského ministerstva školstva o povinnej štvorročnej školskej dochádzke z roku 1855. Nepriamym dôkazom o zriadení školy v Jastrabí v tomto období by mohli byť schematizmy Nitrianskej diecézy z rokov 1857 - 1863, v ktorých sa uvádzajú počty žiakov v mitickej farnosti zvýšené zo 40 na viac ako 60. Základná ľudová škola vznikla ako cirkevná inštitúcia pod patronátom nitrianskeho biskupa Imricha Paludzského, ktorý bol známy ako podporovateľ škôl.

Stavba školskej budovy v roku 1865 - nevyhovujúce podmienky pre vyučovanie si vyžiadali stavbu školskej budovy. Náklady na jej stavbu pripadli na zriaďovateľov - z dvoch tretín na obec Jastrabie a z jednej tretiny na priškolenú obec Rožňové Mitice. A tak zriaďovacie obce postavili v Jastrabí novú budovu školy na začiatku Dolného konca v cípe, ktorý vytváral miestny potok s hradskou cestou - v súčasnosti budova materskej školy. Nízka stavba zo surových tehál pokrytá slamou pozostávala z jednej učebne a z bytu učiteľa.

Prístavba školy v roku 1912 - so vzrastom obyvateľstva zvyšoval sa aj počet školopovinných detí, v roku 1888 počet žiakov v celej farnosti vzrástol na 126. Školský zákon z roku 1868 stanovil 80 žiakov ako najvyšší počet na jedného učiteľa. Táto situácia si vyžiadala prístavbu ďalších školských priestorov k starej budove, roku 1942 sa pristúpilo k rozšíreniu školy na dvojtriedku s bytom pre druhého učiteľa.

Stavba školy v roku 1931 – stará budova školy bola taká malá, že nevyhovovala ani pri striedavom vyučovaní, a tak referát Ministerstva školstva a národnej osvety nariadil stavbu novej školy. Stavebná spoločnosť postavila poschodovú budovu s dvoma učebňami, zborovňou a kabinetom. Táto stavba stála 180 000 korún.

Škola po roku 1945 – rímskokatolícka ľudová škola bola poštátnená dekrétom školského inšpektora a niesla názov Štátna ľudová škola v Jastrabí. Žiaci ôsmich postupných ročníkov sa učili v piatich triedach rozdelení na oddelenia.

V roku 1948 dostala nový názov Národná škola v Trenčianskom Jastrabí. Mala iba päť ročníkov, žiaci strednej školy (štyri vyššie ročníky), pre nedostatok vyučovacích priestorov chodili na Svinnú.

1. september 1964 - otvorenie novej školy, ktorej základný kameň bol položený na Lánoch 7. mája 1963. Stavbu realizovali Pozemné stavby Trnava, stavebná správa Trenčín. Škola je trojpodlažná, mala vtedy 14 tried, špeciálnu učebňu, riaditeľnu a zborovňu. K škole patrili aj dve bytovky pre učiteľov.

Vývoj školy po roku 1964 - stavba novej budovy oživila činnosť školy v obci. Roku 1972 do jastrabskej školy bol preskupený 5. ročník z mitickej školy. V roku 1976 sa zaviedla osemročná školská dochádzka. Vtedy bola zrušená neplnoorganizovaná základná škola v Trenčianskych Miticiach a žiaci z nej boli preskúpení do plnoorganizovanej školy v Trenčianskom Jastrabí. Roku 1983 sa zaviedla  osemročná a v roku 1998 deväťročná školská dochádzka.

2002 – škola sa stala právnym subjektom. Je samostatnou rozpočtovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec Trenčianske Jastrabie.

Rekonštrukcia a modernizácia základnej školy

V čase od 30. júna 2010 do 31.októbra 2011 prebiehal v našej obci projekt "Rekonštrukcia a modernizácia ZŠ Trenčianske Jastrabie",
          ktorý bol  financovaný Európskou úniou - 85%,
          zo štátneho rozpočtu - 10% a
          z rozpočtu obce Trenčianske Jastrabie - 5%.